Šiuo metu vyksta koncai.lt portalo atnaujinimas. Sekite naujienas mūsų Facebook paskyroje.

J. Juzeliūno opera „Žaidimas“ (įvykęs renginys)

21918 Data: 2016-12-10 (Šeštadienis)
Laikas: 19:00
Miestas: Vilnius
Vieta: Kongresų rūmai
Adresas: Vilniaus gatvė

Turbūt įspūdingiausias Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro pusmečio renginys – kompozitoriaus Juliaus Juzeliūno (1916–2001) operos „Žaidimas“ (1967) premjera, skirta 100-osioms kompozitoriaus gimimo metinėms. Šis Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro meno vadovo ir vyr. dirigento Gintaro Rinkevičiaus ir režisieriaus Nerijaus Petroko kurtas operos pastatymas bus pirmasis ir kol kas vienintelis Lietuvoje.

Operos „Žaidimas“ tema – itin aktuali šiuolaikinėje visuomenėje moralinės atsakomybės už savo veiksmus problema. Joje kalbama, kaip vidutinio žmogaus sąmonė ir pasąmonė, aplinkybių veikiama šiandieniniame prieštaringame pasaulyje, veda asmenybę į dvasinę tragediją. Senų pensininkų-juristų teismo žaidime atsiskleidžia biznieriaus Alfredo Trapso dvasinis credo: „Biznio pasaulyje griežti įstatymai: kaip tu man, taip aš tau; kas nori būti džentelmenas – labai prašau, bet tas žūsta.“ Pagrindinis veikėjas A. Trapsas, nors ir nepažeisdamas oficialių įstatymų, negalvoja apie savo veiksmų atsakomybę prieš savo sąžinę.

„Fizinė A. Trapso katastrofa – tai tik vidutinybės noras pasirodyti reikšmingu visuomenėje, todėl jo veiksmų psichologinė analizė parodo, kaip prieinama prie visiškos dvasinės avarijos, – rašė kompozitorius J. Juzeliūnas. – F. Dürrematto apsakyme, pagal kurį parašytas operos libretas, vyksta savotiškas žaidimas: žaidimas su sąžine, su gyvenimu, su žmonėmis. Atsakomybės jausmas čia įgauna gilesnę prasmę, žmogus tarsi žaidžia su savo esybe, su pačia gyvenimo esme. Štai kodėl, sumanęs rašyti operą, aš ją pavadinau „Žaidimu“.“

Dirigentas GINTARAS RINKEVIČIUS
Režisierius NERIJUS PETROKAS

TAlfredas Trapsas – TADAS GIRININKAS, bosas
Šeimininkas, teisėjas – MINDAUGAS ZIMKUS, tenoras
Cornas, prokuroras – RAFAILAS KARPIS, tenoras
Kumeris, gynėjas – ARŪNAS MALIKĖNAS, baritonas
Pile, smuklininkas-budelis – EGIDIJUS DAUSKURDIS, bosas
Simona, šeimininkė – JOVITA VAŠKEVIČIŪTĖ, mecosopranas
Ponia Gigaks – LINA DAMBRAUSKAITĖ, sopranas

KAUNO VALSTYBINIS CHORAS (meno vadovas ir vyr. dirigentas PETRAS BINGELIS)
LIETUVOS VALSTYBINIS SIMFONINIS ORKESTRAS (meno vadovas ir vyr. dirigentas Gintaras Rinkevičius)


Įkelta: 2016-08-09 02:01:51
Atnaujinta: 2016-12-10 07:00:24

Susiję straipsniai


Komentarai ()


Tuo metu vykoAtgal

info@koncai.lt
867207342
Naujienlaiškis