“Svingo muzika – gero maisto kultūra”

Ketvirtadienio vakarą vilniečiai kviečiame keliauti į 1930-ųjų romantiškąjį ir bohemiškąjį Paryžių. Šią muzikinę kelionę dovanos viena profesionaliausių ir originaliausių svingo grupių The Schwings. Šį trio sudaro Remigijus Rančys, gerai pažįstamas iš tokių grupių kaip „Pieno lazeriai“, „Inculto“, Paulius Volkovas, kurį galima išgirsti projektuose su Liudu Mockūnu, Dalium Naujokaičiu, Jelle van Giel, Steve Willem Zwanink ir Arman Isojan – kontraboso meistras, jaunas perspektyvus muzikantas.
Trumpas pokalbis su The Scwhings idėjiniu vadu Remigijumi Rančiu.
Kaip pristatytumėte savo grupę apie jus negirdėjusiems klausytojams?
Esame trio The Schwings. Mūsų grupę sudaro trys muzikantai: Remigijus Rančys – saksofonas, Paulius Volkovas – gitara ir Arman Isojan – kontrabosas. Mūsų atliekama muzika klausytoją nukels į 1930-ųjų Paryžiaus klubus, kuriuose tuo metu skambėjo Swing bei Hot džiazas. Šių stilių pagrindas yra improvizacija, nuspalvinta šiltais, akustiškais ir ritmu pulsuojančiais tonais. Mūsų repertuare skamba Django Reinhardt, Louis Armstrong, Coleman Hawkins ir kitų to meto garsių džiazo muzikantų interpretacijos.
Ką reiškia jūsų grupės pavadinimas?
Europiečiai muzikantai išgirdę swing stiliaus muziką, iškarto ja susižavėjo ir visaip bandydavo mėgdžioti amerikietišką grojimo manierą. Senojo žemyno muzikantai klausydami amerikiečių džiazmenų muzikavimo bandė pakartoti skambesį, ritmiką, pagauti esminius bruožus. Schwings tai slengas naudotas XX amžiaus 3-4 dešimtmetyje. Amerikoje geram džiazo grojimui apibūdinti būdavo sakoma "it swings". Kuomet amerikiečių džiazo muzikantai išgirsdavo europiečius gerai grojant džiazo stiliaus muziką - jie sakydavo "it schwings".
Ar nesijaučiate keistuoliais tarp šiuolaikinių techno/electronic/house muzikos vartotojų?
Palyginkime muziką su maistu: techno muzika – tai greitas maistas, svingo muzika – naminio, lėto maisto kultūra. Kyla klausimas – ar esi keistuolis, jei nori sveikai, jaukioje aplinkoje pavakarieniauti? Mūsų muzikos instrumentai seni, paprasti, grodami nesinaudojame kompiuteriais. Man daug smagiau sukurti tikrą garsą. O jei staiga dingtų elektra, galėtume puikiausiai koncertuoti - skambesys nepasikeistų. Tačiau jei orientuotumėmės į dideles scenas, grandiozinius koncertus, galbūt pasijaustumėme atskalūnais. Šios muzikos koncepcija netinka tūkstantinei miniai, jai būtinai reikalingas tiesioginis, artimas ryšys su klausytoju.
Jūs savo programoje atliekate 4-ojo dešimt. muziką. Kodėl pasirinkote šį laikotarpį?
Nes man tai yra vieni gražiausių ir romantiškiausių laikų mūsų istorijoje. O svingą pasirinkome todėl, kad šiam stiliui beveik nereikalingas elektrinis įgarsinimas, tad atlikėjui bei klausytojui yra didžiulis malonumas girdėti tikrą, akustinį, papildomai nesustiprintą garsą. Svingas turi daug panašumo su klasikine muzika, pagrindiniai skirtumai – improvizacija ir specifinė ritmika. Tai, kad grojame praėjusio šimtmečio muziką, nereiškia, kad nesidomime šiuolaikinėmis tendencijomis. Iki grupės susikūrimo ir iki pat dabar grojame įvairiausiuose projektuose, atliekame tą pačią elektroniką. Tačiau galbūt kiti projektai taip "neužkabino" - tiesiog burės nepagaudavo tinkamo vėjo.
Kokie atlikėjai ( be džiazo ) yra jūsų mėgstamiausi/klausomiausi?
Mėgstu world, klasikos ir folk muzikos stilius.
Kokią muzikinę žinutę siunčiate savo klausytojams?
Būtų smagu jei mūsų muzika įkvėptų, pakylėtų, pralinksmintų, nuramintų arba tiesiog kaip nors paliestų klausytoją.
Ko palinkėtumėte savo klausytojui?
Linkiu būti laisviems, gražiems ir džiaugtis gyvenimu.
Koncertas vyks kovo 20d. 20val. ispaniškame restorane „Lizarran“ ( Vilniaus g. 27 ).
Koncertas nemokamas!