Eufonijos ryto aušrinė Lietuvoje kartu su Trimitu
Eufonija – tai garsų darna, o instrumentas, panašus į mažą tūbą…
Lietuvoje lapkričio mėnesį lankysis du nuostabūs ir garsūs visame pasaulyje eufonijos atlikėjai – tai Steven‘as Mead‘as ir Misa Akahoshi. Pirmasis muzikantas gerai pūtikams pažįstamas, nuolatinis „Fanfarinių savaičių“ Trakuose mokytojas ir solistas – S. Mead‘as. Jis su Valstybiniu pučiamųjų instrumentų orkestru „Trimitas“ prieš metus koncertavo Šv. Kotrynos bažnyčioje ir iš karto sužavėjo publiką. Niekas nesitikėjo, kad su tokiu, berods sunkiai įpučiamu instrumentu, galima taip techniškai groti. Kita šio muzikanto ir jo instrumento ypatybė – tai nuostabus ir darnus sąskambis, kuris nusileidęs nuo bažnyčios skliautų virpino klausytojų sielas…
Steven Mead: Mano patys geriausi prisiminimai apie paskutinį koncertą su orkestru „Trimitas“. Orkestras grojo labai gerai, bažnyčia, kurioje mes koncertavome buvo pilnutėlė ir koncertas labai pavyko. Džiaugiausi ir pačiomis repeticijomis. Orkestras nuolat pulsavo gera dvasia ir jaučiau, kad muzikantai labai susikaupę.
- Ką ketinate atlikti su „Trimitu“?
Steven Mead: Šiame koncerte mes atliksime naujus, įdomius kūrinius. Keletą duetų aš atliksiu kartu su labai talentinga atlikėja, savo sužadėtine Misa Akahoshi. Kaip visada, aš noriu parodyti gražiausių dalykų skirtingus aspektus. Man patinka lyrikos grožis, kartu džiugina ir virtuoziškumas, bei muzikinė nuojauta. Muzikinę kalbą galima perteikti nuostabiu instrumentu – eufonija, kuris visiškai buvo užmirštas klasikinės muzikos kūrėjų. Kas išgirsta eufonijos garsą pirmą kartą, labai nustemba, kodėl niekada jos negirdėjo iki tol – jos žavingas ir charizmatiškas skambesys ilgam išlieka atmintyje. Aš dėkingas maestro Ugniui Vaiginiui, kad mane pakvietė vėl koncertuoti su „Trimitu“.
* * *
Misa Akahoshi gimė 1985 10 06 dieną Kumamoto mieste Kyushu saloje, Japonijoje. Groti fortepijonu pradėjo nuo 4 metų amžiaus, o nuo 9 metų ėmė mokytis pūsti eufoniją. M. Akahoshi biografijoje mažai asmeniškumų, tėra tik datos, ką baigė ir ką kur laimėjo, o tokių jos biografijoje nemažai: net 25 kartus buvo Kyushu salos vidurinės mokyklos muzikos konkurse pagrindinio prizo nugalėtoja, jaunųjų solistų parade Liuksemburge Europos konkurso aukso medalio laimėtoja, VII Jeju tarptautinio konkurso variniams ir mušamiesiems III premijos laureatė. Misa studijavo Tokijo College of Music, vėliau mokėsi Paryžiaus konservatorijoje pas geriausius varinių pučiamųjų dėstytojus. Grojimas eufonija užima svarbią vietą jos gyvenime, o kūrybinė dvasia ir talentas visada žavi klausytojus. M. Akahoshi dalyvavo daugelyje konkursų ir festivalių, vienas iš jų buvo vasarą Trakuose “Fanfarinėje savaitėje“ kur ji pasirodė kartu su savo sužadėtiniu Steven‘u Mead‘u.
Misa Akahoshi: Japonijoje, nuo 9 metų vidurinėje mokykloje mokiniai gali pasirinkti kokiais muzikos instrumentais nori groti mokykloje ir aš pasirinkau varinių pučiamųjų instrumentų orkestro klubą. Mano sesuo ten grojo taip pat eufonija, taigi aš norėjau groti tokiu pačiu instrumentu. Ji pasirinko eufoniją, nes šis instrumentas groja daug daugiau melodingos muzikos, tačiau muzikantas turi būti įvaldęs ir grojimo techniką, kuri ypač reikalinga grojant varinių pučiamųjų orkestre. Štai taip aš pradėjau groti eufonija.
- Ar populiarus šis instrumentas Japonijoje tarp merginų?
Misa Akahoshi: Taip, tai tiesa. Aš manau, kad Japonijoje yra daugiau mergaičių eufonisčių, nei berniukų. Daugiausia eufonijomis pradeda groti mokyklos orkestruose, o berniukai tuo tarpu renkasi sporto klubus.
- Kuomet susipažinote su Steven‘u Mead‘u? Kokie pokyčiai įvyksta kūryboje, kai du eufonistai kartu ne tik scenoje, bet ir gyvenime?
Misa Akahoshi: Susipažinome su Steven‘u tik prieš vienus metus Jeju Tarptautiniame Brass konkurse Korėjoje. Aš grojau šiame konkurse, o Steven‘as buvo žiuri komisijoje. Mes truputį pasikalbėjome, bet labai mažai! Vėliau, kovo mėnesį susitikome „Tubamania“ festivalyje Tailande ir tai buvo mūsų draugystės pradžia. Į Jungtinę Karalystę aš atvykau š. m. liepos gale. Kartu vykdome labai daug muzikinių projektų. Neabejotinai, aš ir prieš tai grojau labai daug duetų! Dabar mes juos atliekame kartu. Koncertavome Estijoje, Prancūzijoje, Lietuvoje – Trakų fanfarinėje savaitėje rugpjūčio mėn. Laimei, aš galiu būti su juo visur ir mano gyvenimas, ir mano muzika pasikeitė – jis tapo labiau laimingas.
- Kuomet ėmėte reikštis kaip kompozitorė, ar rašote kūrinius eufonijai ar ir kitiems instrumentams?
Misa Akahoshi: Aš pradėjau kurti 19 metų. Šiuo metu aš labai domiuosi šiuolaikine muzika. Turiu labai daug draugų, kurie yra kompozitoriai. Kartą aš paklausiau vieno iš savo draugų kompozitorių - ar kurti muziką yra labai sunku? Gavau atsakymą, kad tai daugiau nei paprasta, tiesiog reikia pradėti nuo dviejų natų, kaip pvz. Do ir Re, ir tu jau kompozitorius! Taigi aš pasirinkau kompoziciją, kaip vieną iš disciplinų universitete. Sukūriau 3 originalius kūrinius eufonijai, kuriuos atlieku koncertuose. Jie visi yra išleisti ir grojami. Be to aranžuoju daug kūrinių solo, duetų eufonijoms. Esu parašiusi apie 30 kūrinių.
Misa Akahoshi labai talentinga ir jos, kaip eufonijos žvaigždės, populiarumas muzikos pasaulyje didėja, ji laikoma viena iš geriausių šio instrumento atlikėjų Japonijoje. Misa savo kūrybiniais projektais turi tarptautinį pripažinimą, ji dar vadinama Ryto Žvaigžde muzikos pasaulyje, arba lietuviškai Ryto Aušrine…
Tikimės, kad besilankant Lietuvoje, Misa Akahoshi kartu su Steven‘u Mead‘u ir Valstybiniu pučiamųjų instrumentų orkestru „Trimitas“ nepaliks abejingų ir mūsų pučiamųjų meno gerbėjų.
Koncertas įvyks:
Lapkričio 17 d. 19 val.
Lietuvos nacionalinės filharmonijos Didžioji salė (Aušros Vartų g. 5)
Solistai – Steven Mead ir Misa Akahoshi (eufonija)
Orkestras „Trimitas“, vyr. dirigentas Ugnius Vaiginis
Bilietus platina - ticketpro.lt ir Nacionalinės filharmonijos bilietų kasa